Wielki Piątek. Dzień najsmutniejszy a zarazem najbardziej doniosły. - www.parafiasulejowek.pl
- 2016
2016-03-25 16:40:29
“On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie zna grzechu” (2 Kor 5,21). Wielki Piątek. Dzień najsmutniejszy a zarazem najbardziej doniosły. Dzień największej bliskości Boga z człowiekiem grzesznym i z człowiekiem cierpiącym nie z własnej winy. W tym krzyku opuszczenia “Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił” mieści się każde rozdarcie, każdy upadek, każde cierpienie tego świata, łącznie ze zwątpieniem w miłość Boga. “On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie zna grzechu” (2 Kor 5,21). Jezus, choć był bez winy, odczuł samotność, opuszczenie, brak nadziei człowieka pogrążonego w grzechu. Ale odczuł też i wykrzyczał przerażenie dziecka nieprzyjętego przez rodziców i wyrywanego siłą z łona matki. To właśnie On przez swoją śmierć na krzyżu daje możliwość powrotu z otchłani ludzkiej nędzy do jedności z Bogiem i ludźmi. A gdyby nie On...

W tym roku Wielki Piątek przypada w dniu 25 marca. Jest to dzień, w którym co roku obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To właśnie ta uroczystość została ustanowiona przez Episkopat Polski Dniem Świętości Życia. I chociaż w tym roku wyjątkowo uroczystość Zwiastowania została przeniesiona na 4 kwietnia, 25 marca dla wielu osób jest dniem szczególnym – dniem w którym rozpoczynają trwającą 9 miesięcy modlitwę w intencji nienarodzonego dziecka. Czy nie wydaje się symboliczne, że w Roku Miłosierdzia Wielki Piątek przypada właśnie w tym dniu? Że te dwie rzeczywistości: śmierć Chrystusa za grzechy matek, ojców, dziadków i pamięć o najbardziej bezbronnych spotykają się w kalendarzu? Pamiętajmy w naszych modlitwach o rodzinach, które nie przyjęły swoich dzieci oraz o tych, które staną dopiero przez wyborem życia lub śmierci. Oby każde dziecko mogło się narodzić otoczone miłością najbliższych.

1. czytanie (Jr 38, 4-6. 8-10)Bóg czuwa nad JeremiaszemPsalm (Ps 40 (39), 2-3. 4. 18 (R.: por. 14b))Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą2. czytanie (Hbr 12, 1-4)Wytrwanie w wierzeAklamacja (Por. J 10, 27)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Łk 12, 49-53)Ewangelia powodem rozłamu Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:00+ Henryka Gołoś i wszyscy zmarli z rodziny.
09:00Aneta z prośbą o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski, o dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej na każdy kolejny dzień życia – int. urodzinowa.
10:30Lucyna i Kazimierz w 50 rocz. ślubu, z prośbą o dalsze błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla nich.
12:00Msza św. zbiorowa:
1. O zdrowie i potrzebne łaski dla Janusza.
2. W intencji Małgorzaty, w dniu rocz. urodzin – dziękczynna, z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz o łaskę zdrowia.
3. + Aniela Szewczyk.
4. + Małgorzata Agnieszka Górska w mies. po śmierci.
5. + Jerzy Modzelewski, Kazimiera i Wacław Piekart.
6. + Edward Kowalczyk w mies. po śmierci.
7. + Kamil Wiliński w mies. po śmierci.
13:30ŚLUB
18:00+ Henryk w 1 rocz. śm.
20:00+ W intencji zbawienia dusz zmarłych z rodziny Szyszkowicz, Duma, Lerka, Bućko oraz Dominika Mularczyk.