- Ministranci
- Wspólnoty w parafii
2012-06-13 09:56:55
Użyczacie Jezusowi waszych rąk, waszych myśli, swego czasu.”
Benedykt XVI w przemówieniu do ministrantów

Kto to jest ministrant?
,,Ministrante" (z łaciny) znaczy „służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant" wskazuje na szczególną służbę we Mszy świętej.
  1. Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej.
  2. Ministrant jest tym który NIESIE ZNAKI. Niesie pewne określone przedmioty, które w liturgii są niezbędne i mają szczególne znaczenie. Pomagają ludziom wierzącym zrozumieć inną rzeczywistość.
  3. Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii" to znaczy współdziałać i współtworzyć ją, poprzez czynnie zaangażowanie!

W ciągu roku jest jeden dzień bardzo ważny dla każdego Ministranta. Jest to Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - w tym dniu podczas Eucharystii Ministranci odnawiają swoje przyrzeczenia a kandydaci otrzymują komże.
Opiekę nad Służbą Liturgiczną Ołtarza sprawuje ks. Sebastian Lis

Spotkania Ministrantów
Szkoła przy Parafii (klasy III - VI)
  • środa – godz. 1900 – 2000
  • sobota – godz. 1900 – 2015 ( hala przy SP 1)

Kandydaturę młodszych chłopców należy omówić z ks. Sebastianem

1. czytanie (Ez 17, 22-24)Bóg wywyższa drzewo niskiePsalm (Ps 92 (91), 2-3. 13-14. 15-16 (R.: por. 2))Dobrze jest śpiewać Tobie, Panie Boże2. czytanie (2 Kor 5, 6-10)Staramy się podobać BoguAklamacja ()Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mk 4, 26-34)Rozwój królestwa Bożego Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:00 - K D1. + Stanisław Barczuk w 9 rocz. śm. i wszyscy zmarli z rodziny Barczuków, Zaniewiczów, Maciejewskich, Gruszczyńskich, Ciupińskich oraz Maców.
2. GREG. 13. + Florentyna – Halina Mościbrodzka.
09:00 - K G+ Adam i Genowefa Szewczak, Mieczysław Wiśniewski.
10:30 - K G+ Henryk Pokora w 18 rocz. śm, o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie.
12:00 - K GMsza w intencjach zbiorowych:
1. W dniu 1 rocz. urodzin Nikoli, z prośbą o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla niej.
2. O łaskę zdrowia dla małej Marysi oraz opiekę Matki Bożej dla jej rodziców Katarzyny i Krzysztofa.
3. + Kazimierz Zarzycki i Bożena Szymankiewicz.
4. + Anna Zakrzewska w mies. po pogrzebie.
5. + Tadeusz – Józef Dąbrowski w mies. po śmierci.
6. + Paweł Wąsowski w mies. po śmierci – int. od żony i dzieci.
7. + Antoni Kryński.
8. + Zenon Paplak.
17:30 - K GNabożeństwo Czerwcowe
18:00 - K G+ Antoni Chmielewski, Maria i Stanisław Gawińscy oraz Franciszka i Jan Niegowscy, Robert i Sabina Chmielewscy.
20:00 - K G+ Władysław, Alojzy, Seweryna oraz Marian.