Wpisane przez: Wojtek
Kategoria:
- Służebnice Ducha Świętego
- Zgromadzenia zakonne
2015-01-12 22:31:48
W Polsce siostry misyjne posługują w dziewięciu domach. Jednym z nich jest Klasztor Trójcy Świętej w Sulejówku, leżący na pograniczu z Wesołą, na tzw. Szkopówce (w 1958 r. ta wysunięta najbardziej na zachód część Wesołej, obecnie dzielnicy Warszawy, została przeniesiona do ówczesnego osiedla Sulejówek).


W 1967 roku pierwsze polskie siostry Służebnice Ducha Świętego wyjechały na misje i w tymże roku pierwsze misjonarki pojawiły się w Wesołej, w parafii pw. Opatrzności Bożej. Sprowadził je do Wesołej do pomocy przy kościele ówczesny proboszcz, ks. Antoni Rutkowski. „Panny Raciborskie” – jak je nazywał, zamieszkały początkowo na plebanii, ale w krótkim czasie zgromadzenie kupiło dom przy ul. Moniuszki, niedaleko kościoła. Na początek przybyły trzy siostry. W krótkim czasie zgromadzenie postanowiło „zapuścić korzenie” w rejonie Warszawy i zakupiło niewielki dom w pobliżu kościoła, przy ul. Moniuszki. Potrzebny był punkt w pobliżu jedynego wówczas w Polsce lotniska, obsługującego loty międzynarodowe. Wszystkie ówczesne misjonarki startowały do swych dzieł misyjnych właśnie z Wesołej.

Dom przy ul. Moniuszki był jednak mały – taki zwykły dom jednorodzinny – i w miarę upływu lat przestał wystarczać zwiększającym się potrzebom. Zgromadzenie nabyło więc dużą działkę na Szkopówce, wchodzącej administracyjnie do Sulejówka, na której powstał duży budynek klasztorny. W 1989 roku siostry przeniosły się do nowej, okazałej siedziby. I to był nowy początek ich bytności w rejonie Warszawy, w parafii Maryi, Matki Kościoła w Sulejówku. 12 VIII 1993 r. prymas Polski, ks. kardynał Józef Glemp poświęcił klasztor pw. Trójcy Świętej, aby służył zarówno okolicznym mieszkańcom jak również misyjnemu charyzmatowi Zgromadzenia. Obecnie jest to dom formacyjny dla nowicjatu, odbywają się tu rekolekcje i dni skupienia dla grup; siostry podejmują katechizację, pracę pastoralną w pobliskich parafiach, zajmują się animacją misyjno-powołaniową, prowadzą apostolstwo przez środki masowego przekazu, posługują w szpitalu, opiekują nad niepełnosprawnymi oraz są duchowym i materialnym zapleczem dla misji.

Kaplica zakonna z mozaiką Trójcy Świętej jest otwarta dla wszystkich, szukających ciszy i modlitwy; odbywają się tu również nabożeństwa, w których uczestniczą okoliczni mieszkańcy i sąsiedzi. Tutaj również można warto zajrzeć do małego muzeum misyjnego, gdzie umieszczone są pamiątki z całego świata, przywiezione przez misjonarki.

Pozostając wierne tradycyjnym zadaniom, siostry są gotowe wejść na nowe drogi, aby zadośćuczynić wymaganiom Kościoła i jego posłannictwa w świecie współczesnym.
 

s. Dominika Jasińska SSpS

Podziel się:
sledzik
Facebook
Brak wizyty duszpasterskiej na dziś.
Zobacz plan wizyty kolędowej
07:00 - K D† Józefa Lachowicz – greg 19
10:00 - K G† Anna-Barbara Mroczkowska (od rodziny Mroziaków z Radymna))
18:00 - K GO Boże bł., i opiekę Matki Bożej dla Róży Rodziców modlących się za swoje dzieci i Róży Mężów modlących się za swoje żony pod wezwaniem św. Józefa
20:00 - K G† Mirosława i Jan Rudniccy, Grzegorz Rudnicki, Bogdan i Jan Wieczorek zm. z rodz. Rudnickich i Wieczorków
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia działania
wszystkich zawartych tu usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub
dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wiadomości
Prześlij wiadomość
Szukaj
Odwiedziło nas:
000000