- 2016
2016-03-21 00:09:22
Wielki Tydzień jest świętem sam w sobie. Jest czasem bezpośrednio poprzedzającym Święta Wielkanocne. Jako taki pojawił się w liturgii Kościoła stopniowo. Sam post przed Wielkanocą trwał początkowo jedynie 3 dni. I dopiero, kiedy wprowadzono okres 40-dniowego postu wyróżniono również Wielki Tydzień.

Na treść wydarzeń tego Tygodnia składają się: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dyskusje z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie Jego chwalebne Zmartwychwstanie.

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak ustalone, aby ułatwić odtworzenie wydarzeń bezpośrednio związanych z tajemnicą naszego odkupienia, pobudzić wierzących do refleksji i wdzięczności, doprowadzić do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, odnowić w wiernych gorliwość w służbie Bogu i bliźnim.
Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie dopuszcza nawet uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się ich obchody na czas po Wielkanocy i po jej oktawie.

Przewodnik po Triduum Paschalnym
mówi ks. Piotr Główka

1. czytanie (Dz 3, 11-26)Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwychPsalm (Ps 8, 2ab i 5. 6-7. 8-9 (R.: por. 2ab))Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
Albo: Alleluja
Aklamacja (Ps 118 (117), 24)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Łk 24, 35-48)Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:00Greg. 23: + Kazimierz Kruk
17:30+ Józef, Emilia, Witold, Czesława i dziadkowie