- 2016
2016-03-21 00:09:22
Wielki Tydzień jest świętem sam w sobie. Jest czasem bezpośrednio poprzedzającym Święta Wielkanocne. Jako taki pojawił się w liturgii Kościoła stopniowo. Sam post przed Wielkanocą trwał początkowo jedynie 3 dni. I dopiero, kiedy wprowadzono okres 40-dniowego postu wyróżniono również Wielki Tydzień.

Na treść wydarzeń tego Tygodnia składają się: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dyskusje z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie Jego chwalebne Zmartwychwstanie.

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak ustalone, aby ułatwić odtworzenie wydarzeń bezpośrednio związanych z tajemnicą naszego odkupienia, pobudzić wierzących do refleksji i wdzięczności, doprowadzić do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, odnowić w wiernych gorliwość w służbie Bogu i bliźnim.
Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie dopuszcza nawet uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się ich obchody na czas po Wielkanocy i po jej oktawie.

Przewodnik po Triduum Paschalnym
mówi ks. Piotr Główka

1. czytanie (Ez 16, 1-15. 60. 63)Twoja sława była doskonała z powodu ozdób, w które cię wyposażyłem1. czytanie (Ez 16, 59-63)Bóg odnawia przymierze z JerozolimąPsalm (Iz 12, 2. 3 i 4bcd. 5-6 (R.: por. 1d))Gniew Twój ustąpił, w Tobie mam pociechęAklamacja (Por. 1 Tes 2, 13)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mt 19, 3-12)Nierozerwalność małżeństwa1. czytanie (Mdr 3, 1-9)Bóg przyjął ich jak całopalną ofiaręPsalm (Ps 116B, 10-11. 12-13. 16-17 (R.: por. 15))Cenna przed Panem śmierć Jego wyznawców2. czytanie (1 J 3, 13-16)Oddać życie za braciAklamacja (J 12, 25)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(J 15, 12-16)To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:00+ Magielona i Piotr Domańscy, Wiktor Radzikowski
19:00Nieszpory i procesja różańcowa.
20:00+ Sylwester, Halina, Włodzimierz Świstak.