- 2016
2016-03-21 00:09:22
Wielki Tydzień jest świętem sam w sobie. Jest czasem bezpośrednio poprzedzającym Święta Wielkanocne. Jako taki pojawił się w liturgii Kościoła stopniowo. Sam post przed Wielkanocą trwał początkowo jedynie 3 dni. I dopiero, kiedy wprowadzono okres 40-dniowego postu wyróżniono również Wielki Tydzień.

Na treść wydarzeń tego Tygodnia składają się: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dyskusje z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie Jego chwalebne Zmartwychwstanie.

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak ustalone, aby ułatwić odtworzenie wydarzeń bezpośrednio związanych z tajemnicą naszego odkupienia, pobudzić wierzących do refleksji i wdzięczności, doprowadzić do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, odnowić w wiernych gorliwość w służbie Bogu i bliźnim.
Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie dopuszcza nawet uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się ich obchody na czas po Wielkanocy i po jej oktawie.

Przewodnik po Triduum Paschalnym
mówi ks. Piotr Główka

2019-12-05 - czwartek
16:00(3 księży) ulice – 15 go sierpnia, Zaciszna, Słoneczna, Lipowa Dąbrówki, Topolowa, Piastowska
1. czytanie (Iz 26, 1-6)Naród sprawiedliwy, dochowujący wierności wejdzie do królestwa BożegoPsalm (Ps 118 (117), 1bc i 8-9. 19-20. 21 i 25. 26-27a (R.: por. 26a))Błogosławiony, idący od Pana, albo: AllelujaAklamacja (Por. Iz 55, 6)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mt 7, 21. 24-27)Kto spełnia wolę Bożą, wejdzie do królestwa niebieskiego Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
06:451. GREG. 5. + Irena Paczuska.
2. + Polikarp, Stanisława i ich rodzice.
3. Intencja wolna.
18:00+ Jakub, Czesława, Lucjan i Halina.