- 2016
2016-03-21 00:09:22
Wielki Tydzień jest świętem sam w sobie. Jest czasem bezpośrednio poprzedzającym Święta Wielkanocne. Jako taki pojawił się w liturgii Kościoła stopniowo. Sam post przed Wielkanocą trwał początkowo jedynie 3 dni. I dopiero, kiedy wprowadzono okres 40-dniowego postu wyróżniono również Wielki Tydzień.

Na treść wydarzeń tego Tygodnia składają się: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dyskusje z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie Jego chwalebne Zmartwychwstanie.

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak ustalone, aby ułatwić odtworzenie wydarzeń bezpośrednio związanych z tajemnicą naszego odkupienia, pobudzić wierzących do refleksji i wdzięczności, doprowadzić do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, odnowić w wiernych gorliwość w służbie Bogu i bliźnim.
Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie dopuszcza nawet uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się ich obchody na czas po Wielkanocy i po jej oktawie.

Przewodnik po Triduum Paschalnym
mówi ks. Piotr Główka

2020-01-25 - sobota
10:00(4 księży) ulice – Idzikowskiego (bloki) nry: 5, 6, 7, 8, 9 i 9a, Bogusławskiego
1. czytanie (Dz 22, 3-16)Święty Paweł opowiada o swoim nawróceniu1. czytanie (Dz 9, 1-22)Nawrócenie św. Pawła w DamaszkuPsalm (Ps 117, 1-2 (R.: por. Mk 16, 15))Idźcie i głoście światu Ewangelię
Albo: Alleluja
Aklamacja (J 15, 16)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mk 16, 15-18)Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:001. GREG. 25. + Agnieszka Dąbrowska.
2. GREG. 25. + Roman Parol.
3. GREG. 25. + Wanda Szałucha.
18:00+ Marianna, Józefa, Zofia, Stanisława, Władysław, Aleksander, Józef, Marian.