- Konferencje Papieża
2016-02-10 20:09:15
Dziś w Bazylice św. Piotra w Rzymie Papież Franciszek uroczyście rozesłał Misjonarzy Miłosierdzia – duchownych, którym papież na czas Roku Miłosierdzia powierzył specjalną MISJE – głoszenia i czynienia Miłosierdzia.
Powołanie na czas Jubileuszu Misjonarzy Miłosierdzia ma być znakiem misji Kościoła. Jak czytamy na jubileuszowej stronie internetowej, papież ogłosił Rok Miłosierdzia po to, „aby został intensywnie przeżyty w każdym Kościele partykularnym, i aby w ten sposób pozwolić każdemu doświadczyć miłosierdzia Boga Ojca poprzez czynną misję Kościoła.”

Szczególnym zadaniem misjonarzy będzie głoszenie miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań i katechez. Istotnym elementem ich posługi ma być spowiadanie. Na mocy przywileju papieża, mają mieć prawo do rozgrzeszania z grzechów, dotychczas zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej, m.in. grzechu profanacji postaci eucharystycznych, schizmy, apostazji czy herezji, a także grzechu spowodowanego naruszeniem tajemnicy spowiedzi.
Zadanie powierzone misjonarzom wymaga, aby tę funkcje sprawowali duchowni "dobrzy, cierpliwi, zdolni zrozumieć ludzkie ograniczenia, gotowi do tego, by wyrażać natchnienia Dobrego Pasterza w swojej misji głoszenia i spowiadania" - czytamy w Instrukcji na Rok Miłosierdzia. Mają oni posługiwać nie tylko na terenie diecezji, z której pochodzą, lecz w całym kraju, a także poza jego granicami.
Dar odpuszczania grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej ma podkreślić wielkość posłania misjonarzy. W Roku Jubileuszowym spowiednicy, szczególnie mający specjalne przywileje, nie tylko czekają z sakramentem pojednania na wiernych, ale idą z łaską przebaczenia do tych, którym trudno jest zrobić pierwszy krok.
Posługa Misjonarzy Miłosierdzia, którzy wg papieskiej bulli ustanawiającej Jubileusz mają głosić piękno przebaczenia, ma być znakiem tego, że Bóg jest miłością, która ciągle przebacza. Misjonarze posłani są w różne miejsca świata i Kościoła, żeby przypomnieć prawdę o Bożej miłości. Aby dotrzeć do współczesnego człowieka z przepowiadaniem, że Bóg na niego czeka i chce go przytulić, chce go wziąć na swoje ramiona i przeprowadzić ze śmierci do życia, z grzechu do łaski.
Pokazywać ludziom, że miłosierdzie jest najważniejszym przymiotem Boga
Dotychczas trudno określić, ilu Misjonarzy Miłosierdzia będzie posługiwało w Polsce. Do zgłaszania kapłanów zaproszona jest każda diecezja. Zgłaszać się mogą sami księża, którzy muszą otrzymać od swojego biskupa diecezjalnego lub przełożonego zakonnego list polecający.

07:00 - K D† Piotr Żuchawski (11 r. śm)
17:30 - K D† Ewa-Józefina Lech, Danuta i Franciszek Malnowscy
18:00 - K DW 38 r. ślubu Marioli i Sławomira z podziękowaniem za otrzymane łaski oraz z prośbą o dalszą opiekę Bożą dla nich i ich dzieci