- 2015
2015-11-30 14:29:06
29 listopada w Kościele rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Okresem wprowadzającym w cały cykl roku jest Adwent

Sam termin wywodzi się z łaciny, gdzie "adventus" znaczy "przyjście". Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery niedziele. Czas ten niemal od samego początku miał radosny wydźwięk; jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne.

Oczekiwanie na przybycie Chrystusa rozpoczyna się Nieszporami z I niedzieli Adwentu i trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, która kończy się Mszą Świętą o północy tzw. Pasterką. Cały okres adwentowy dzieli się wyraźnie na dwie części.
Pierwsza część - do 16 grudnia mówi przede wszystkim o Paruzji, czyli o ponownym przyjściu Chrystusa na świat na końcu czasów, do którego przygotowuje się cała ludzkość.

Natomiast druga część - od 17 grudnia - jest bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Bożego Narodzenia.

Podział ten widoczny jest we wszystkich tekstach liturgicznych, w modlitwach i czytaniach. Kościół w tym okresie przedstawia trzy postaci, które służą wierzącym za przewodników. Są to: Najświętsza Maryja Panna, Św. Jan Chrzciciel i prorok Izajasz.
W czasie Adwentu przed Liturgią Słowa nie wykonuje się hymnu: "Chwała na wysokości Bogu". Dodatkowo w tym okresie odprawiane są roraty czyli msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie (podczas nich obowiązuje kolor biały). Do innych tradycji adwentowych należą: świeca roratnia, wieniec czy kalendarz adwentowy.

Zachęcamy do licznego udziału w roratach,
odprawianych w naszej parafii w poniedziałki o godz. 7:00, we wtorki o godz. 17:30, w środy o godz. 7:00 i soboty o godz. 7:00. Dzieci zapraszamy szczególnie we wtorek i sobotę. ​

"Do Ciebie Panie wznoszę duszę moją" I NIEDZIELA ADWENTU - OCZEKIWANIE
We wspólnocie Kościoła otwiera się perspektywa czasu, który każdego dnia będzie wypełniony przeżywaniem Bożych tajemnic. Na nowo odkryjemy misterium zbawienia rozpoczynając od Wcielenia i Narodzenia Syna Bożego, przez Jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie aż po Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i oczekiwanie na powtórne przyjście Pana...

Tegoroczny Adwent jest już trzecim rokiem przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Mottem specjalnego programu duszpasterskiego na te wszystkie lata 2013-2017 są słowa "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa". Natomiast hasło programu duszpasterskiego na bieżący rok 2015/2016 brzmi - "Nowe życie w Chrystusie".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskup Stanisław Gądecki, nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego podkreśla: "Potrzebne jest nam zachwycenie się nowym życiem, jakie przynosi nam Chrystus, by dostrzec godność dzieci Bożych, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym. [...] Jedną decyzją kultura polska zyskała cały dorobek cywilizacji śródziemnomorskiej, która stała się częścią kultury polskiej."

s.Eliza

1. czytanie(Jk 4, 13-17)Zależność ludzi od BogaPsalm(Ps 49 (48), 2-3. 6-7. 8-10. 11 (R.: por. Mt 5, 3))Ubodzy duchem mają wstęp do niebaAklamacja(J 14, 6)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia(Mk 9, 38-40)Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:00+ Helena Kałwa – int. od Barbary Ciężadlik-Lindert z rodziną z Bielska
17:30O zdrowie i Boże Błogosławieństwo dla Oliwii z racji urodzin oraz o błogosławieństwo dla rodzeństwa