- 2015
2015-11-22 18:34:35
Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie! - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość przeżytwana w ostatnią niedzielę roku kościelnego przypomina ona o tym, że nasz Zbawiciel jest Władcą i Panem całego stworzenia. Jego Królestwo "nie jest z tego świata" i w żadnej mierze nie możemy go tak rozumieć. Jezus jest Królem, bo jest Bogiem – Człowiekiem i naszym jedynym Odkupicielem. To właśnie dlatego ma absolutną władzę.

Kiedy po Soborze Watykańskim II w 1969 roku została przeprowadzona reforma liturgiczna uroczystość przeniesiono na ostatnią – XXXIV niedzielę w ciągu roku. Akcentuje to prawdę, że Chrystus Król zamyka – jako Pan historii – ludzkie dzieje i do Niego należy „ostatnie słowo” w sprawach całego świata.Niedzielną uroczystość wprowadził papież Pius XI w dniu 11 grudnia 1925 roku. Z tej okazji wydał specjalną encyklikę "Quas primas".

Dzisiaj w naszej Parafii swoje święto obchodzi Służba Liturgiczna Ołtarza. Podczas Mszy świętej z udziałem dzieci do grona ministrantów zostało przyjętych 7 chłopców: Piotr Koza, Jakub Bartecki, Marek Mikulski, Kacper Sikorski, Kacper Stepniewski, Stanisław Tryzno, Karol Rosik , którzy złożyli swoje przyrzeczenia służenia Chrystusowi.

Również dzisiaj przypada wspomnienie św. Cecyli patronki muzyki kościelnej, dlatego 5 dziewczynek: Nikola Nowak, Jagoda Nowak, Martyna Poletyłko, Karina Tarach, Oliwia Duczkowska zostały przyjęte do grona scholanek, aby ubogacać swoim pieknym głosem liturgię Mszy Świętych.
Naszym nowym ministrantom i scholankom życzymy, aby służba Panu Jezusowi w naszej parafii sprawiała wiele radości i przyczyniła się do odkrywania Bożych Tajmenic w codziennym życiu.

s. Eliza Szyprowska SSpS

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
1. czytanie(2 Mch 7, 1. 20-31)Wiara w zmartwychwstanie mocą męczennikówPsalm(Ps 17 (16), 1bcd. 5-6. 8 i 15 (R.: por. 15b))Gdy zmartwychwstanę, będę widział BogaAklamacja(Por. J 15, 16)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia(Łk 19, 11-28)Przypowieść o dziesięciu minach Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
<--środa