Wpisane przez: Wojtek
Kategoria:
- 2013
2013-02-23 21:26:29


    Pragniemy przypominać, iż w myśl obowiązującej od dwóch lat ustawy dzień 1 marca jest świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę. Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. "Żołnierzy Wyklętych". W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).

    Po latach walki, czasach wyrafinowanych tortur i zbrodni sądowych, po kolejnych dekadach fałszowania, spotwarzania i zapominania, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania swoistej obławy nadal zastawianej w Polsce na prawdę, sprawiedliwość i na wartości patriotyczne, które chcemy dzielić z Żołnierzami Wyklętymi. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy ją przerwać.

    Zapraszamy wszystkich mieszkańców stolicy i wszystkich Polaków w piątek 1 marca do aktywnego udziału we wspólnym, uroczystym upamiętnieniu Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

    W dniu 1 Marca oddajmy Im hołd, wywieśmy narodowe flagi, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy we wspomnieniu i w modlitwie.

    Tego dnia podzieleni na grupy, pokłonimy się Żołnierzom Wyklętym w 20 najważniejszych miejscach związanych w Warszawie z Ich walką i tragiczną historią. O godzinie 19:00 wszystkie grupy koncentrują się na Placu Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostanie odczytany Apel Poległych i złożone wieńce. O 21:00 w szyku marszowym, w asyście mundurowej, docieramy do archikatedry św. Jana na uroczystą Mszę Świętą w intencji ?Żołnierzy Wyklętych?.

    Tegorocznym obchodom towarzyszą akcje edukacyjne, koncerty, przeglądy filmowe i konferencje organizowane zarówno w dniu 1 Marca, a także w innych dniach, przez współtworzące Komitet środowiska, organizacje oraz instytucje. Także w tym roku, po raz pierwszy, agendę programową wzbogaciły uroczystości i wydarzenia przygotowywane w kilkunastu ośrodkach poza stolicą (Błonie, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki, Kobyłka, Łomianki, Milanówek, Ostrówek, Otwock, Puławy, Wołomin i Zgierz).

Więcej zobacz m.in. na: www.diecezja.waw.pl
Zachęcamy do współpracy i kontaktu: skondp@gmail.com
Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Podziel się:
sledzik
Facebook
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia działania
wszystkich zawartych tu usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub
dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wiadomości
Prześlij wiadomość
Szukaj
Odwiedziło nas:
000000