- 2016
2016-05-08 09:38:06
Po swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej. Określenie "Wniebowstąpienie Pańskie" pochodzi z opisu, przekazanego przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich (Dz 1,9-11). Ewangeliści piszą o tym fakcie niewiele. Mateusz w ogóle nie mówi o wniebowstąpieniu, Marek wspomina lakonicznie: "Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba" (Mk 16,19). Jan wzmiankuje w formie przepowiedni. Miejscem wniebowstąpienia Jezusa była Góra Oliwna. Z tej góry, gdzie rozpoczęła się męka Chrystusa, wzięła początek także Jego chwała. Jezus polecił Apostołom, aby nie odchodzili z Jerozolimy, lecz by oczekiwali spełnienia obietnicy zesłania Ducha Świętego (Dz 1,4-5). Po powrocie do Jerozolimy Apostołowie "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1,14).

Uroczystość Wniebowstąpienia pierwotny Kościół łączył z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego na Apostołów. Historia liturgii zna tę uroczystość dopiero od IV w. O tym święcie pisze w IV wieku pątniczka Egeria w swoim pamiętniku z podróży do Ziemi Świętej. Potwierdza je św. Augustyn (+ 430), gdy pisze: "Dzień dzisiejszy świętują na całym świecie". A święty Leon I Wielki, papież (+ 461) poświęca tej tajemnicy dwa kazania.

Dni następujące po Wniebowstąpieniu Pańskim przygotowują wiernych na przyjęcie Ducha Świętego. Czytania liturgiczne w tym czasie zawierają opis obietnicy zesłania Ducha Świętego, w kościołach odprawiana jest Nowenna do Ducha Świętego. Z ołtarza zabiera się figurę Chrystusa Zmartwychwstałego; pozostają natomiast paschał i krzyż z przewieszoną czerwoną stułą.

W Polsce uroczystość Wniebowstąpienia - zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - od 2004 r. obchodzimy w VII Niedzielę Wielkanocną.

s.Eliza

2020-01-24 - piątek
16:00(4 księży) ulice – al. Piłsudskiego 76a, 76, Idzikowskiego (bloki) nry: 1, 2, 3, 4.
1. czytanie (1 Sm 24, 3-21)Dawid oszczędza SaulaPsalm (Ps 57 (56), 2. 3-4. 6 i 11 (R.: por. 2a))Zmiłuj się, Boże, zmiłuj się nade mnąAklamacja (Por. 2 Kor 5, 19)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mk 3, 13-19)Jezus wybiera dwunastu Apostołów Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:001. GREG. 24. + Agnieszka Dąbrowska.
2. GREG. 24. + Wanda Szałucha.
3. GREG. 24. + Roman Parol.
18:00+ Jerzy Jurga w 5 rocz. śm.