- 2012
2013-01-19 23:06:01
Chcemy szukać tej odpowiedzi w kontekście Roku Wiary, przeżywanym obecnie w Kościele Katolickim. Wsłuchiwanie się w to, "co mówi Duch do Kościołów", powinno nam w tym dopomóc. Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2013. Zamieszczono w niej m. in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, komentarze, informacje o sytuacji ekumenicznej w Indiach. Diecezja Warszawsko-Praska nie tylko włączy się w bogaty program modlitw o jedność, zanoszonych na utartym już "ekumenicznym szlaku" Stolicy, ale pragnie ofertę spotkań poszerzyć o jeszcze jedno nowe miejsce. Od tego roku będzie nim Kościół konkatedralny na warszawskim Kamionku. Jest pragnieniem Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC, aby przy tej świątyni - pomniku dziejów narodu i Warszawy, było trwałe miejsce dla działań na rzecz zjednoczenia Kościoła. Bogaty cykl warszawskich spotkań ekumenicznych rozpoczyna się w naszej Konkatedrze już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 18.00. Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser będzie przewodniczył Mszy Świętej o jedność, w której wezmą udział duchowni i wierni z innych Kościołów i Wspólnot wyznaniowych. Okolicznościowe kazanie wygłosi Pastor Piotr Gaś, Proboszcz Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Centralne nabożeństwo ekumeniczne celebrowane będzie w naszej Bazylice katedralnej, w następną niedzielę, 20 stycznia, też o godzinie 18.00. Podczas Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa, kazanie wygłosi Arcybiskup Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Tradycyjnie, ostatnia liturgia ekumeniczna w naszej Diecezji będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę stycznia, 27-go, też o godzinie 18.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Mszy Świętej Koncelebrowanej przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Marek Solarczyk, a kazanie wygłosi Bp Zbigniew Kamiński, z Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego.

Plan nabożeństw ekumenicznych
  • 10 stycznia, czwartek, godz. 19.00: Kościół Rzymskokatolicki Opatrzności Bożej w Wesołej, ul. Piotra Skargi 2, Wspólnota "Chemin Neuf"
  • 12 stycznia, sobota, godz. 11.00: Kaplica Adwentystów Dnia Siódmego, ul. Foksal 8
  • 13 stycznia, niedziela, godz. 18.00: Konkatedra Rzymskokatolicka, Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365