- Sakramenty
2012-06-03 21:57:29
Formalności związane z chrztem:
Sakrament chrztu jest udzielany w naszym kościele w drugą i w czwartą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00.

Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej dwa tygodnie przed planowaną uroczystością.
Należy przy tym okazać:
  • akt urodzenia dziecka wydany przez USC (tylko do spisania),
  • zaświadczenia od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania o praktykowaniu wiary, (do zaświadczeń powinni otrzymać kartki do spowiedzi, które to podpisane przez spowiednika przynoszą przed samym chrztem),
  • dane rodziców chrzestnych: nazwisko, imię, wiek, wyznanie i adres zamieszkania,
  • jeśli chrzestni mieszkają w naszej parafii, to rodzice dziecka podają jedynie ich dane.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być: osoby żyjące w niesakramentalnych związkach małżeńskich, osoby bez bierzmowania, młodzież przed ukończeniem 16 roku życia.

Wszelkie trudności związane ze chrztem dziecka należy omawiać wcześniej w kancelarii parafialnej.
 Do Chrztu niezbędne są
  • - BIAŁA SZATA - ozdobna biała chusta, którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie - symbolizuje, że po chrzcie stało się nowym stworzeniem, oczyszczonym z grzechu i przyoblekło się w Chrystusa;
    rodzice i chrzestni mają troszczyć się by tę nową godność dziecko zachowało nieskalaną aż po życie wieczne;
  • - ŚWIECA CHRZCIELNA - zapalana po chrzcie na znak, że ochrzczony stał się dzieckiem światłości.