Wpisane przez: Wojtek
Kategoria:
- 2016
2016-02-11 11:34:28
W tym roku pod hasłem „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” przywołującym ewangeliczne słowa Maryi z Kany Galilejskiej
Dzień chorego tradycyjnie obchodzony w Kościele w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes ustanowił papież Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na jego życie.
Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają właśnie tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.
Specjalnie na ten dzień papież przygotowuje co roku Orędzie. W tegorocznym odnosi się do problemu cierpienia w starości.
- Do cierpienia osób młodych potrafimy się zmobilizować, a starość zaczyna coraz bardziej „męczyć” – mówił nawiązując do tematu orędzia krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Stanisław Warzeszak
Papież Franciszek w swoim tegorocznym orędziu zachęca do szczególnej empatii wobec osób starszych. „Ileż razy mama przy łóżku chorego, syn opiekujący się starszym rodzicem, bądź też wnuk będący blisko dziadka lub babci, składa swoje prośby w ręce Matki Bożej, która jest tutaj Matką Miłosierdzia, Matką, która odzwierciedla najbardziej czułość Boga”
„Papież mówi w orędziu, że gdy spotykamy się z Bogiem, wtedy prosimy dla chorych o coś więcej niż zdrowie fizyczne. Prosimy o pokój, o pogodę ducha w życiu, która rodzi się w sercu, jest darem Boga, owocem Ducha Świętego”

Podczas prezentacji papieskiego orędzia przypomniano także o specjalnym projekcie pod nazwą „L4”, skierowanym do osób chorych z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Osoby chore i cierpiące proszone są o modlitwę za pielgrzymów i organizatorów ŚDM. Do chorych skierowano już z tej okazji cztery listy. O ich rozniesienie proszeni są wolontariusze, młodzież zaangażowana przy parafiach i wspólnotach.
W każdym liście znajduje się deklaracja, którą chorzy mogą wypełnić i odesłać do Biura ŚDM. W ten sposób nazwiska wszystkich biorących udział w projekcie znajdą się w tzw. Księdze Modlitwy, która zostanie wręczona papieżowi Franciszkowi w Krakowie. Ponadto do parafii i zgromadzeń zakonnych, szpitali, przychodni, domów opieki i osób przebywających w domach docierają już plakaty mówiące o projekcie "L4".

Jesteście świątynią Boga – mówił do osób starszych i cierpiących bp Marek Solarczyk odwiedzając z okazji Dnia Chorego Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ulicy Mehoffera na stołecznym Tarchominie, gdzie przewodniczył Mszy św.
W homilii bp Solarczyk przypomniał o godności ludzkiego życia. – Każdy człowiek jest świątynią Boga, gdzie On jest obecny i gdzie nieustannie wypowiada swoje imię. Wasze życie jest więc wartościowe bez względu na to, co przeżywacie – podkreślił. 

Przekonywał, że Jezus Chrystusa jest obecny w każdym momencie i w każdej sytuacji ludzkiego życia. - Nie takiego miejsca, nie ma również takiej sytuacji, czy takiej słabości w której człowiek mógłby zostać przez Boga opuszczony. Niech zatem również doświadczenie starości i cierpienia nie staną się okazją do zwątpienia w Pana i Jego obecność – zaapelował bp Solarczyk.

Podkreślił również wartość modlitwy wspólnotowej jako przestrzeni w której można odkryć Boga i doświadczyć Jego mocy. - Stajemy dziś razem prosząc, by bliskość Pana była takim znakiem nadziei, siły i Jego błogosławieństwa dla każdego z was - chorych i cierpiących. Chcemy również prosić Boga, byśmy jako pielęgnujący czy w jakikolwiek sposób wam posługujący, umieli dziękować Jezusowi za waszą obecność, wasze życie oraz świadectwo, przez które umacniacie naszą wiarę – powiedział bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. 
 

MBW

Podziel się:
sledzik
Facebook
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia działania
wszystkich zawartych tu usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub
dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wiadomości
Prześlij wiadomość
Szukaj
Odwiedziło nas:
000000