- 2016
2016-02-10 15:02:50
Środa Popielcowa – początek WIELKIEGO POSTU czterdziestodniowej pokuty, osobistej odnowy i nawrócenia.
Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela.
Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku

Czterdziestodniowy Post nawiązuje do wielu wydarzeń Biblijnych wyrażających czas przeznaczony na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga.
- Czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem
- Czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem;
- Czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej;
- Czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych.
Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu",
a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.
Istotą pozostaje przygotowanie największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin. W późniejszym czasie przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V w. czas ten wydłużył się. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.

Wielki Post jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sam chrzest.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek - kiedy rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 27 marca.

1. czytanie (Rz 4, 13. 16-18)Abraham wzorem wiary chrześcijanPsalm (Ps 105 (104), 6-7. 8-9. 42-43 (R.: por. 8a))Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. J 15, 26b. 27a)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Łk 12, 8-12)Duch Święty czuwa nad uczniami Jezusa1. czytanie (1 Kor 1, 18-25)Spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzącychPsalm (Ps 117, 1-2 (R.: por. Mk 16, 15))Idźcie i głoście światu Ewangelię
Albo: Alleluja
Aklamacja (Mt 5, 6)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mt 16, 24-27)Konieczność wyrzeczenia Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:001. GREG. 18. + Florentyna i Jan Ratyńscy.
2. + Irena i Władysław Potęga oraz zm. z rodz. Potęgów, Kartasiewiczów,
+ Wiesław Sierzputowski oraz zm. z rodz. Sierzputowskich,
+ Anna, Stanisław, Artur Warzywoda, Zofia Porajska.
17:30+ Roman Szulim
18:00+ Jadwiga i Krzysztof Kotowscy.
18:30Różaniec