Wszczepieni – jak gałązki – w Jezusa… Gałązka sama nie może zaszczepić się w pień krzewu. Musi to ktoś zrobić. To znaczy, że zjednoczenie z Jezusem jest darem. Dziś osoby poświęcone Bogu, dziękują za dar zjednoczenia: najpierw za dar wiary, która otwiera nas na łaskę Boga, na Jego obecność… dar mocy sakramentalnej… za konsekrację, która czyni nas własnością Boga… Dziękujemy za tę jedność z Chrystusem – Prawdziwym Winnym Krzewem – która jest zależnością we wszystkim
i w której On – nasz Bóg – Miłość,
mówi: „Ja jestem wasz, a wy jesteście Mną”.
s. Bernarda Pogoda SSpS
W niedzielę 31 stycznia w naszej Parafii odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji obchodów zakończenia Roku Życia Konsekrowanego. Siostry z obu Zgromadzeń Zakonnych znajdujących się na terenie naszej parafii: Siostry Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych oraz Siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego, przygotowały oprawę liturgiczną i ubogaciły ją swoim śpiewem. Mszę Świętą odprawił o. Konrad Keler SVD, kapelan Sióstr Misyjnych. W wygłoszonej przez siebie homilii, mówił o charyzmatach obu Zgromadzeń, że Siostry Wspomożycieleki swoją modlitwą i pracą troszczą się o tych, którzy odeszli na drugi brzeg życia, o naszych zmarłych. Przypominają nam o konieczności miłosierdzia dla tych, którzy od nas odeszli, a którym tyle zawdzięczamy. Natomiast Siostry Misyjne otwierają nas na świat poprzez różne formy pracy misyjnej. Głoszą i dają świadectwo Bożemu miłosierdziu wśród tych ludzi, którzy nie uznali jeszcze Jezusa Chrystusa za zbawiciela świata i nie uznają w nim odbicia miłosiernego Boga.
Ojciec Konrad mówił, że życie konsekrowane spotyka się w dzisiejszych czasach z niezrozumieniem, a w niektórych środowiskach nawet z wrogością. Podobnie jak Jezusowi w Nazaret okazuje się niezrozumienie. Ludzie oczekują cudów, a nie nauki Ewangelii. Takiej postawy nie brakowało w różnych okresach historii chrześcijaństwa. Jaka jest tego przyczyna? Najczęstszym chyba powodem nieporozumienia jest sama natura życia zakonnego, które samo w sobie, jak Jezus, jest znakiem sprzeciwu. Przykładem mogą być trzy śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są wyzwaniem dla niezdrowych tendencji w społeczeństwach.
Podkreślił również to, co zarówno w życiu konsekrowanym, jak i w życiu małżeńskim czy rodzinnym jest najważniejsze, czyli miłość. Miłość, która tak często bywa „cicha, niepozorna, nienarzucająca się. Brak tej silnej motywacji prowadzi prędzej czy później do kryzysu, który podkopuje, a nieraz całkowicie niszczy fundamenty obranej drogi. I w konsekwencji mamy zdrady w życiu zakonnym, zdrady w życiu małżeńskim. […] Jedna i druga forma życia potrzebuje sięgnąć do tego samego źródła Bożej miłości i dzielić się z nią innymi.”
W tym świetle życie konsekrowane i życie małżeńskie mogą wzajemnie się inspirować, ubogacać. Jedna i druga forma życia potrzebuje sięgnąć do tego samego źródła Bożej miłości i dzielić się z nią innymi. Te dwie formy życia potrzebują silnej wiary, nadziei i miłości. Z tych jak mówi Apostoł Narodów najważniejsza jest miłość. Trudno bowiem w kogoś wierzyć, komuś zaufać, jeżeli się go nie pokocha. Jak też trudno kogoś pokochać, jeżeli mu się nie zawierzy, nie zaufa. I tylko ta silna motywacja zakorzeniona w miłości, może czynić nas apostołami, misjonarzami miłosierdzia.
W imieniu wszystkich Sióstr obu Zgromadzeń, dziękujemy naszym duszpasterzom: ks. Proboszczowi Janowi Gołębiewskiemu, ks. Michałowi Dziedzicowi i ks. Zbigniewowi Sapiejewskiemu za piękny przykład życia kapłańskiego, troskę, dobrą współpracę, wszelkie dobra duchowe, jak również gesty pamięci i życzliwości wyrażone w modlitwie i różach ;)
06:45 - K DRoraty: 1. † Michał Królik – greg 13 2. Dz-Bł w int Marty w r. urodzin o Boże bł., dary Ducha św i opiekę Matki Bożej dla Jubilatki i jej rodziny 3.
18:00 - K D† Grzegorz, Jadwiga Mistewicz, Jadwiga i Jan Kępkowicz oraz Małgorzata Jakowczyk
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia działania wszystkich zawartych tu usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub
dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.