Adoracja!
- 2016
2016-01-05 09:05:01
Uroczystość Trzech Króli jest jednym z najstarszych w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III, a na Zachodzie od końca IV wieku. Greckie słowo "Epifania" znaczy "objawienie, ukazanie, odsłonięcie". Dzień ten, podobnie jak Boże Narodzenie, przedstawia nam Boga, który staje się widzialnym, z tą różnicą jednak, że teraz nie tylko Żydom, ale i poganom Bóg ukazuje swojego Syna. 6 stycznia czcimy objawienie się Boga w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom, których symbolizowali Mędrcy.

Grecy słowem epifania określali triumfalny i pontyfikalny wjazd władcy do miasta. A my we wspólnocie Kościoła święcimy przybycie na ziemię wielkiego Króla, którego panowanie ogarnia nie tylko wszystkie kraje, ale cały wszechświat. Tradycja chrześcijańska widzi w Mędrcach ze Wschodu przedstawicieli narodów pogańskich. Za nimi w bramy Kościoła Chrystusowego wchodzą coraz to nowe ludy. W ten sposób spełnia się proroctwo Izajasza, które jest tego dnia czytane w pierwszym czytaniu mszalnym.

Dary przyniesione przez Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.

W kościołach poświęca się dzisiaj te dary oraz kredę przeznaczoną do oznaczenia drzwi domów inicjałami trzech Mędrców i datą roku. Zwyczaj ten wiąże się ze starym obrzędem ogłaszania w tym dniu tzw. „świąt ruchomych”. W pierwsze wielkie święto roku kalendarzowego w katedrach i głównych kościołach po odśpiewaniu Ewangelii kantor ogłaszał daty niedziel i świąt okresu wielkanocnego.

s.Eliza

Brak wizyty duszpasterskiej na dziś.
Zobacz plan wizyty kolędowej
1. czytanie (Rdz 3, 1-8)Grzech pierworodnyPsalm (Ps 32 (31), 1b-2. 5. 6-7 (R.: por. 1b))Szczęśliwy, komu odpuszczono grzechy.Aklamacja (Por. Dz 16, 14b)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Mk 7, 31-37)Uzdrowienie głuchoniemego Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:001. Greg. 15: + Wacława Mularczyk
2. + Jerzy Trybuchowicz w 12 rocz. śm. z prośbą o wieczne zbawienie