- 2015
"Pan Bóg uczynił wielkie
rzeczy dla nas"
II NIEDZIELA ADWENTU - PUSTYNIA

W liturgii II niedzieli Adwentu Kościół ukazuje postać św. Jana Chrzciciela, który usłyszał głos wezwania Bożego, gdy był na pustyni. Posłuszny temu słowu, przygotowywał drogę Chrystusowi. Gromadziły się wokół niego tłumy ludzi, a on rzeczywiście jako ostatni prorok Starego Testamentu przygotowywał drogę Panu, prostował ścieżki dla Niego, aby wszyscy ludzie mogli ujrzeć zbawienie...

Druga niedziela adwentu w Polsce i wśród Polonii na całym świecie to XV Dzień Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. To między innymi dzięki naszym współrodakom, których los rzucił kiedyś na odległe wschodnie terytoria Kościół katolicki przetrwał. Dziś odradza się. Proces ten jednak, o czym świadczą dochodzące stamtąd głosy, wymaga wiele wysiłku i czasu, a ze strony współbraci w wierze – konkretnej duchowej i materialnej pomocy.

Hasło tegorocznego "Błogosławieni miłosierni..." nawiązuje do hasła Światowych Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w 2016 roku w Krakowie oraz do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Ze względu na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zwraca w tym roku szczególną uwagę na pomoc młodym chrześcijanom zza wschodniej granicy. Dlatego część pieniędzy z tegorocznej zbiórki w parafiach zostanie przeznaczona na pomoc młodzieży ze Wschodu, która chciałaby przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

s.Eliza