- 2015
Dwaj polscy franciszkanie:
o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek
w sobotę 5 grudnia 2015 r. beatyfikowani jako męczennicy w Chimbote w Peru

O. Zbigniew Strzałkowski, pochodził z Tarnowa.
O dwa lata młodszy o. Michał Tomaszek – z Łękawicy k. Żywca.
W listopadzie 1988 r. wraz ze współbratem, o. Jarosławem Wysoczańskim, wyjechali do Peru, by tworzyć franciszkańską misję w Pariacoto, małej wiosce w prowincji Huaraz w Andach – bez elektryczności, bieżącej wody, telefonu, radia i telewizji.
Do Pariacoto dotarli na początku stycznia 1989 r.
W wiosce była już mała kaplica – prowizoryczny i pusty kościół, w który trzeba było tchnąć życie. Za świątynią niedokończony dom parafialny i skromny ogródek.
Wieść o tym, że przybyli długo oczekiwani misjonarze, rozeszła się błyskawicznie. Młodzi przychodzili i pomagali przy remoncie świątyni i parafialnego domu. Franciszkanie opiekowali się tamtejszą wspólnotą chrześcijańską, głosili katechezy. O. Zbigniew leczył miejscowych; o. Michał zajmował się dziećmi i młodzieżą. Założyli szkołę. Wraz z duchownymi dotarły też światło, radio, telefon.

9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew i o. Michał akurat celebrowali Mszę św., po której miało się odbyć spotkanie z młodzieżą, gdy we wsi pojawiło się trzech młodych mężczyzn z Sendero Luminoso (Świetlistego Szlaku), peruwiańskiej organizacji terrorystycznej. Zaczekali na zakonników obok kościoła, związali im ręce, zażądali kluczyków od zakonnego samochodu.
Ciała misjonarzy znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa znajdowała się kartka papieru z napisanymi jego krwią słowami: “Tak giną pachołki imperializmu”.
Oto treść oskarżenia:
  1. Za podjudzanie przeciwko rewolucji modlitwą różańcową, kultem świętych, Mszą św. i Biblią.
  2. Za okłamywanie ludu Ewangelią i Biblią, bo wszystko to są kłamstwa. Religia jest opium dla ludu.
  3. Za głoszenie pokoju. Kto to czyni, musi umrzeć.
  4. Za imperializm, na którego czele stoi papież Polak.

Ostatnie momenty życia Zbigniewa i Michała przypominają ostatnią drogę Chrystusa: ostatnia Eucharystia, pojmanie, postawienie przed sądem, wyrok, jego wykonanie poza wsią i wypisana wina.

O. Jarosław Wysoczański, trzeci z misjonarzy, w chwili morderstwa swoich współbraci był w Polsce.

Dziś - po obu stronach kościoła znajdują się dwa proste groby. Mieszkańcy parafii mówią o nich: “nasi święci”.
W Pariacoto jest już elektryczność, bieżąca woda, radio, czasem telewizja. Można żyć, choć nadal w przerażającej biedzie. Dla miejscowej ludności najważniejsza jest jednak świadomość, że dla kogoś byli aż tak ważni, iż oddał życie za nich. To najlepsze świadectwo Dobrej Nowiny w tym miejscu – w zapomnianej przez świat peruwiańskiej wiosce.
Sprawców morderstwa nigdy nie ujęto, nigdy nie wszczęto śledztwa, nigdy nie szukano winnych.

W dniu beatyfikacji – 5 grudnia w Pierwszym Programie PR słuchowisko
WNIEBOWSTĘPOWANIE albo Małe listy Wielkich Męczenników”
Zarówno tytuł („Małe listy”) jak i ich droga do męczeństwa O. Zbigniewa Strzałkowskiego z Zawady i Michała Tomaszka z Łękawicy - z południowych krańców Polski, poprzez formację zakonną i wprowadzenie w czyn idei Ubogiego Szaleńca z Południa Europy, symboliczną śmierć (cmentarz!) i rodzaj Wniebowstąpienia (bliskie nieba wysokie góry w Ameryce Południowej są właściwym tłem dla współczesnego moralitetu. Ten zapoznany od Średniowiecza gatunek, oparty na prostym schemacie walki dobra ze złem pozwala na odważne postawienie problemu źródeł i postaci zła we współczesnym świecie. Całość oparta wyłącznie na dokumentach ,listach i relacjach bezpośrednich świadków w najprostszy sposób pokaże niepewność Diabła , który dziś nie może już „straszyć” Śmiercią. Dzięki takim męczennikom (także św. O. Maksymiliana) śmierć zostaje oswojona i obezwładniona. Przestaje być zniszczeniem, bo staje się Ofiarą .
W słuchowisku występują aktorzy scen krakowskich i warszawskich: Lidia Bogaczówna, Leon Charewicz, Andrzej Mastalerz i Marcin Przybylski, muzyka w wykonaniu kompozytora Macieja Kubery, scenariusz i reżyseria Wojciecha Markiewicza.

6 grudnia polskim męczennikom z Peru poświęcona będzie FAMILIJNA JEDYNKA

O błogosławionych franciszkanach opowiadać będą m.in.
  • Anna Polony - aktorka i reżyser teatralny
  • Jarosław Wysoczański – Sekretarz Generalny ds. Animacji Misyjnej w Rzymie – współbrat męczenników z Pariacoto
  • Krzysztof Tadej – reżyser filmu „Życia nie można zmarnować”
  • Wojciech Markiewicz- autor i reżyser słuchowiska radiowego
  • Andrzej Zając – autor słów hymnu beatyfikacyjnego

Gościem audycji będzie o. Jan Szewek OFMconv.

"Życia nie można zmarnować”
Film o życiu i męczeństwie
o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego,
w przeddzień beatyfikacji 4 grudnia,
w piątek o godz. 20.25 na TVP 1.

Modlitwa dziękczynna za dar Męczenników z Peru
Panie, Ty obdarowałeś łaską kapłaństwa
Twoich synów – Michała i Zbigniewa
oraz posłałeś ich jako zwiastunów Dobrej Nowiny w Peru.
Dziękujemy Ci za udzielenie im palmy męczeństwa
i prosimy, abyś ich wsławił również koroną świętych.
Za krew przez nich przelaną dla Ciebie,
daj nam wierność w wierze,
uczyń nas świadkami nadziei,
zachowaj nasze życie
i udziel naszej Ojczyźnie łaski pokoju.
Przyjmij niewinne ofiary przemocy
do Twojego królestwa
i daj im nagrodę wieczną.
Amen.

18:00 - K G1. † Józefa Lachowicz – greg 28
2. † Genowefa Molasy (1 r. śm oraz Czesław Molasy (23 r. śm)
3. O Boże bł., łaski najbardziej potrzebne w posłudze, szczególnie w wypełnianiu powołania, opiekę Matki Bożej Pocieszenia dla wszystkich kapłanów posługujących w naszej parafii i tych którzy posługiwali, a dla zmarłych kapłanów łaskę wiecznego zbawienia