- 2015
2015-11-22 18:34:35
Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie! - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość przeżytwana w ostatnią niedzielę roku kościelnego przypomina ona o tym, że nasz Zbawiciel jest Władcą i Panem całego stworzenia. Jego Królestwo "nie jest z tego świata" i w żadnej mierze nie możemy go tak rozumieć. Jezus jest Królem, bo jest Bogiem – Człowiekiem i naszym jedynym Odkupicielem. To właśnie dlatego ma absolutną władzę.

Kiedy po Soborze Watykańskim II w 1969 roku została przeprowadzona reforma liturgiczna uroczystość przeniesiono na ostatnią – XXXIV niedzielę w ciągu roku. Akcentuje to prawdę, że Chrystus Król zamyka – jako Pan historii – ludzkie dzieje i do Niego należy „ostatnie słowo” w sprawach całego świata.Niedzielną uroczystość wprowadził papież Pius XI w dniu 11 grudnia 1925 roku. Z tej okazji wydał specjalną encyklikę "Quas primas".

Dzisiaj w naszej Parafii swoje święto obchodzi Służba Liturgiczna Ołtarza. Podczas Mszy świętej z udziałem dzieci do grona ministrantów zostało przyjętych 7 chłopców: Piotr Koza, Jakub Bartecki, Marek Mikulski, Kacper Sikorski, Kacper Stepniewski, Stanisław Tryzno, Karol Rosik , którzy złożyli swoje przyrzeczenia służenia Chrystusowi.

Również dzisiaj przypada wspomnienie św. Cecyli patronki muzyki kościelnej, dlatego 5 dziewczynek: Nikola Nowak, Jagoda Nowak, Martyna Poletyłko, Karina Tarach, Oliwia Duczkowska zostały przyjęte do grona scholanek, aby ubogacać swoim pieknym głosem liturgię Mszy Świętych.
Naszym nowym ministrantom i scholankom życzymy, aby służba Panu Jezusowi w naszej parafii sprawiała wiele radości i przyczyniła się do odkrywania Bożych Tajmenic w codziennym życiu.

s. Eliza Szyprowska SSpS

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
1. czytanie (Rz 1, 1-7)Paweł, apostoł Jezusa ChrystusaPsalm (Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4 (R.: por. 2a))Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. Ps 95 (94), 8a. 7d)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(Łk 11, 29-32)Znak proroka Jonasza: śmierć i zmartwychwstanie Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
07:001. GREG. 13. + Florentyna i Jan Ratyńscy.
2. O łaskę zdrowia dla Elżbiety, Genowefy oraz Ewy.
17:30+ Zmarli z rodziny Piątków i Miśtów.
18:00+ Aniela Sobiczewska w I rocz. śm. oraz Lucjan Sobiczewski.
18:30Różaniec