- pojedyńcze wpisy
2016-03-25 14:19:51
Biały kwiatuszek o siedmiu płatkach
symbol pomocy duchowej
świeckich - duchownym

Dam wam pasterzy według mego Serca,
by was paśli rozsądnie i roztropnie”
(Jr 3,15)

Sakrament kapłaństwa dotyka życia każdego z nas.
Kapłaństwo jest szczególnym darem Boga, który w swojej miłości i wierności obdarza dusze powołaniem i doprowadza ją do przyjęcia święceń kapłańskich.
Zadaniem osób świeckich jest modlitwa za Kapłanów, miłość i szacunek dla sakramentu kapłaństwa. Ataki kierowane przeciw kapłaństwu są atakami skierowanymi przeciwko nam wszystkim jako katolikom.

CO TO JEST
MARGARETKA - to wspólna modlitwa za wybraną osobę duchowną
Nazwa MARGARETKA pochodzi od imienia Margaret O'Donnell. Margaret z Kanady. W wieku 13 lat, w sierpniu 1951 roku, zaraziła się choroba Heine-Medina podczas spotkania rodzinnego. Zawieziono ją do szpitala w Ottawie, potem do Montrealu. Po trzech miesiącach leczenia, wróciła do domu, ale była całkowicie sparaliżowana, mogła poruszać tylko głową. Margaret szybko zrozumiała, że ta choroba była jej powołaniem, tak jak dla innych małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne. Zaczęła więc poświęcać swoje cierpienie modląc się za swoją parafię, proboszcza, Kapłanów, we wszystkich intencjach, które jej powierzano. Z każdym dniem, zwiększała się liczba Kapłanów odwiedzających Margaret i proszących ją o tę formę modlitwy. Przyjmowała czasem 20 osób dziennie. Wielu Kapłanów podnosiła na duchu swoją modlitwą, wielu pomogła swoim cierpieniem. Margaret zmarła w Wielki Piątek, w wieku 40 lat, po 27 latach życia w bezruchu, cierpienia i modlitwy.
1 sierpnia 1981r. w Aylmer, Quebec w Kanadzie Pani prof. Louise Ward, która znała osobiście Margaret O'Donnell, założyła Ruch MARGARETEK, którego inspiracją było życie i modlitwa Margaret, i dlatego nazwała go jej imieniem. Imię to z francuskiego marguerite, oznacza polny kwiatek w Polsce nazywany margerytką.
Od tego czasu powstało na świecie wiele Ruchów na wzór pierwszego Apostolatu. Święte życie Margaret O'Donnell stało się zaczątkiem, nasieniem dla wielu MARGARETEK

DLACZEGO WARTO
Świadectwo o. Jozo Zovko - franciszkanina z Medjugorie:
Codziennie Kościół modli się za mnie! Zachowuje mnie w swoim sercu, myśli o mnie! (...) Matka Boża właśnie tego chce, żeby chrześcijanie umieszczali kapłanów w centrum swej modlitwy, swoich serc, swoich myśli. Wracając do domu utwórzcie MARGARETKĘ swoim kapłanom. Mówię do was jak brat, jak ksiądz, jak na spowiedzi. Módlcie się za nas kapłanów każdego dnia, ponieważ jesteśmy słabi. Bez waszej pomocy nie możemy wam skutecznie głosić Ewangelii. Przyjmijcie zaproszenie Maryi i wprowadźcie je w życie! W ten sposób możecie przeżyć głębokie doświadczenie tego, czym jest Kościół.

ZASADY
Siedem osób deklarujących modlitwę za tego samego kapłana tworzy MARGARETKĘ.
Każda z nich – w ustalonym dniu tygodniu odmawia za niego
- KORONKĘ DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
- Modlitwę za kapłanów (św. Faustyny lub/i św. Teresy)
Kapłan otoczony jest modlitwą tej małej wspólnoty przez cały tydzień
Co ważne - zobowiązanie do modlitwy to jest stałe.
Modlitwa ta podąży za kapłanem gdziekolwiek Bóg powoła go do dalszej służby.

Modlitwę za kapłanów naszej parafii
powierzamy szczególnie przez pośrednictwo
św. Teresy od Dzieciątka Jezus

św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Modlitwa o uświęcenie kapłanów

O Jezu, wiekuisty Najwyższy Kapłanie,
zachowaj Twoich kapłanów w opiece
Twojego Najświętszego Serca,
gdzie nikt im nie może zaszkodzić.
Zachowaj nieskalanymi ich namaszczone dłonie,
które codziennie dotykają Twojego świętego Ciała.
Zachowaj czystymi ich wargi,
które zraszane są Twoją Najdroższą Krwią.
Zachowaj czystymi ich serca
naznaczone wspaniałą pieczęcią Twojego Kapłaństwa.
Spraw aby wzrastali w miłości i wierności Tobie,
chroń ich przed zepsuciem i skażeniem tego świata.
Wraz z mocą przemiany chleba i wina udziel im również mocy przemiany serc.
Błogosław ich trudowi, aby wydał obfite owoce.
Niech dusze którym służą, będą ich pociechą tu na ziemi
a także wieczną koroną w życiu przyszłym.
Amen.

Zainteresowanych włączeniem się w kolejne MARGARTEKI za naszych kapłanów – do wyboru
- Ks. Proboszcza Jana Gołębiewskiego
- Ks. Michała Dziedzica