- 2016
2016-03-20 13:59:34
Pierwsza nazwa dnia - Niedziela Palmowa - bierze się od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. W liturgii wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wiwatujące tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". O tym wydarzeniu piszą wszyscy czterej Ewangeliści.

Liturgia jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz ewangelicznym opisem Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Zbawiciela i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Z rozważania Męki Chrystusa bierze się druga nazwa - Niedziela Męki Pańskiej.

Uroczyste rozpoczęcie Eucharystii ma swoją historię. W Jerozolimie już w IV w. patriarcha dosiadał oślicy i otoczony tłumem wjeżdżał z Góry Oliwnej do miasta.
Dziś kapłan ubiera czerwone szaty liturgiczne, a prowadzona przez niego procesja ma charakter triumfalny.

s.Eliza

Niedziela palmowa
Pierwsze czytanie: Dz 18, 23-28Działalność ApollosaPsalm responsoryjny: Ps 47 (46), 2-3. 8-9. 10 (R.: por. 8a)Śpiew przed Ewangelią: J 16, 28Ewangelia: J 16, 23b-28Opuszczam świat i idę do Ojca Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
<--sobota