- 2016
2016-03-21 00:09:22
Wielki Tydzień jest świętem sam w sobie. Jest czasem bezpośrednio poprzedzającym Święta Wielkanocne. Jako taki pojawił się w liturgii Kościoła stopniowo. Sam post przed Wielkanocą trwał początkowo jedynie 3 dni. I dopiero, kiedy wprowadzono okres 40-dniowego postu wyróżniono również Wielki Tydzień.

Na treść wydarzeń tego Tygodnia składają się: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dyskusje z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie Jego chwalebne Zmartwychwstanie.

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak ustalone, aby ułatwić odtworzenie wydarzeń bezpośrednio związanych z tajemnicą naszego odkupienia, pobudzić wierzących do refleksji i wdzięczności, doprowadzić do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, odnowić w wiernych gorliwość w służbie Bogu i bliźnim.
Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie dopuszcza nawet uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się ich obchody na czas po Wielkanocy i po jej oktawie.

Przewodnik po Triduum Paschalnym
mówi ks. Piotr Główka

1. czytanie(Mdr 12, 13. 16-19)Dobroć Boga dla ludziPsalm(Ps 86 (85), 5-6. 9-10. 15-16a (R.: por. 5a))Panie, Ty jesteś dobry i łaskawy2. czytanie(Rz 8, 26-27)Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabościAklamacja(Por. Mt 11, 25)Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia(Mt 13, 24-43)Przypowieść o chwaście wśród zboża Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
<--niedziela
2017-7-23
07:00+ Henryk Jezierski 2 rocznica śmierci
09:00+ Janina, Henryk, Ryszard Buczek
10:30+ Krzysztof Truszczyński [imieninowa] + Janina Piłczyńska
12:001. O Boże błogosławieństwo dla Stasia w 9 rocznicę urodzin.
2. O zdrowie dla Józefa Ochnio i siłę w walce z chorobą

CHRZEST:
1. Hanna Marta Skrzypiec, 2. Daniel Cyngalow; 3. Julia Lewandowska; 4. Natasza Kowalczyk;
5. Aleksander Tomasz Keller
18:00+ Tadeusz Michalik, CR Michalik, Witanowscy