- 2016
2016-03-02 14:58:20
Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie, jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boga i go doświadczać” - napisał papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” ogłaszającej przeżywany obecnie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. - Przez wezwanie do słuchania Słowa Bożego oraz inicjatywę „24 godziny dla Pana” pragnąłem podkreślić prymat modlitewnego słuchania Słowa Bożego, zwłaszcza prorockiego. Miłosierdzie Boże jest bowiem przesłaniem skierowanym do świata, ale każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by sam go doświadczył.(…)”
Realizując sugestię Ojca Świętego Franciszka
z piątku na sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu
w całym Kościele będziemy przeżywać inicjatywę
24 godziny dla Pana
Od piątku, 4 marca, od godz. 15.00 do soboty, 5 marca, również do godz. 15.00 będzie szczególna okazja do przeżycia Sakramentu Pokuty i Pojednania, sprawowanego przez pełną dobę w wybranych świątyniach

Świątynie te pozostaną otwarte, będzie prowadzony stały dyżur spowiedniczy. W zależności od decyzji miejscowych Księży Proboszczów będzie miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa pokutne, modlitwa uwielbienia, dziękczynna, przebłagania, wynagradzająca. Rozpoczęciem i zakończeniem będzie modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Ojciec Święty pisał: „Inicjatywa „24 godziny dla Pana”, którą będziemy przeżywać w piątek oraz w sobotę przed IV. Niedzielą Wielkiego Postu, powinna zostać rozpropagowana w diecezjach. Wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, którzy w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego.”

Inicjatywa "24 godziny dla Pana" zrodziła się dwa lata temu - podczas Wielkiego Postu 2014 - z inicjatywy Papieskiej Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Inicjatywa ta polegała na zaproszeniu wiernych do skorzystania z Sakramentu Spowiedzi Świętej oraz z możliwości Adoracji eucharystycznej w wybranych kościołach, bez przerwy przez 24 godziny. W Watykanie, w inaugurującym ją nabożeństwie pokutnym,  dwa lata temu i w ubiegłym roku brał udział papież Franciszek, który zachęcał do jej rozpropagowania w całym Kościele powszechnym.
Święto przebaczenia, które będzie się odbywać również w wielu diecezjach i parafiach świata
W Rzymie - Nabożeństwo rozpocznie się w Bazylice św. Piotra o godzinie 17. Pokutnej celebracji będzie przewodniczył sam papież Franciszek. Po jej zakończeniu przez 24 godziny w wybranych kościołach Wiecznego Miasta wierni będą adorować Najświętszy Sakrament. W tym czasie wszyscy będą mogli przystąpić do sakramentu pojednania. Następnego dnia o 17. w rzymskim kościele pw. Ducha Świętego akcja zostanie uroczyście zakończona.
W Polsce do udziału w akcji przyłączają się kolejne diecezje.
We Wrocławiu otwarta bazylika katedralna na Ostrowie Tumskim, w Poznaniu nabożeństwo odbędzie się w farze położonej nieopodal Starego Rynku, Częstochowie Mieszkańcy Częstochowy będą mogli wziąć udział w papieskiej inicjatywie w dwóch kościołach: św. Jana Kantego i św. Wojciecha BM Diecezja warszawsko praska – 21 kościołów, umiejscowionych tak, by mogli przyłączyć się do niego wszyscy mieszkańcy we wszystkich dekanatach w Warszawie całodobową akcję podejmą trzy kościoły Najświętszego Zbawiciela, św. Jakuba na Ochocie i św. Józefa na Woli.

Również w naszej Diecezji Warszawsko-Praskiej będziemy przeżywać „24 godziny dla Pana”.
W inicjatywę „24 godziny dla Pana” włączają się następujące Parafie:
  • Dekanat Aniński – Parafia Dobrego Pasterza w Warszawie Miedzeszyn, ul. Przewodowa 15/27
  • Dekanat Bródnowski - Parafia M.B. Różańcowej M. B. Różańcowej Warszawie, ul. Wysockiego 8
  • Dekanat Grochowski - Parafia Miłosierdzia Bożego w Warszawie, ul. Ateńska 12
  • Dekanat Praski - Parafia Matki Bożej z Lourdes w Warszawie, ul. Wileńska 69
  • Dekanat Rembertowski - Parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie- Rembertowie ul. Grzybowa 1
  • Dekanat Tarchomiński - Parafia Św. Franciszka z Asyżu w Warszawie – Tarchominie ul. Strumykowa 25
  • Dekanat Jadowski - Parafia Św. Jakuba Ap. w Jadowie, Pl. Dreszera 11
  • Dekanat Kobyłkowski - Parafia Świętej Trójcy w Kobyłce, ul. Kościelna 2
  • Dekanat Legionowski - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie, ul. Ks. J. Schabowskiego 2
  • Dekanat Mińsk Mazowiecki Narodzenia N.M.P - Parafia Narodzenia N.M.P. w Mińsku Mazowieckim ul. Kościelna 1
  • Dekanat Mińsk Mazowiecki Św. Antoniego z Padwy - Parafia Św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim, ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego 54