- 2016
2015-12-31 18:30:40
Pierwszy dzień Nowego Roku to równocześnie ósmy dzień oktawy Uroczystości Bożego Narodzenia. Dziękując Bogu za przyjście na świat Chrystusa, Kościół obchodzi uroczystość ku czci Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. Tego dnia z wszystkich przymiotów Maryi czcimy szczególnie Jej Macierzyństwo. Dziękujemy Jej także za to, że swą macierzyńską opieką otacza cały Lud Boży.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Do liturgii Kościoła wprowadził je dość późno papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Wtedy w pierwszej połowie V wieku Ojcowie Kościoła - w odpowiedzi na herezję Nestoriusza - orzekli, że: "Maryja była Matką Osoby Jezusa Chrystusa w Jego ludzkiej naturze - była więc Matką Bożą".

Boże, Ty przez dziewicze macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny obdarzyłeś ludzi łaską wiecznego zbawienia, spraw, abyśmy doznawali orędownictwa Tej, przez którą otrzymaliśmy Twojego Syna, Dawcę życia wiecznego.

Słowo na dzisiejszą uroczystość:
ks. Zbigniew Sapiejewski

ks. Piotr Pawlukiewicz

s. Eliza

Pierwsze czytanie: Dz 1, 3-8Apostołowie świadkami JezusaPsalm responsoryjny: Ps 126 (125), 1-2ab. 2cd-3. 4-5. 6 (R.: por. 5)Drugie czytanie: Flp 1, 20c-30Moim życiem jest ChrystusŚpiew przed Ewangelią: J 12, 26Ewangelia: J 12, 24-26Ziarno, które obumrze, przynosi plon obfity Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
<--poniedziałek
2017-4-24
07:00+ Janina i Stanisław Grądzcy. [GR.23]
17:30+ Stanisława Janczewska 30 rocznica śmierci
18:00W 16 rocznicę urodzin Helena z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Pocieszenia