- 2015
2015-09-13 16:43:57
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
14 września

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego bezpośrednio i wprost nawiązuje do faktu odnalezienia relikwii Krzyża na którym umarł Jezus. Tradycja mówi, że najprawdopodobniej w 326 roku odnalazła je św. Helena - matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Na pamiątkę tego wydarzenia na Golgocie wybudowano dwie bazyliki: Męczenników, zwaną również bazyliką Krzyża oraz drugą - bazylikę Zmartwychwstania. 13 września 335 roku obie uroczyście poświęcono i przekazano miejscowemu biskupowi. Z kolei 14 września po raz pierwszy miało miejsce wystawienie relikwii Krzyża na widok publiczny czyli wierni mogli adorowali Krzyż.
Początkowo święto Podwyższenia Krzyża obchodzono tylko w kościołach posiadających relikwie, lecz później zostało ustanowione dla całego Kościoła powszechnego.
W roku 614 Ziemię Świętą napadli Persowie, zburzyli wszystkie kościoły, a Krzyż Chrystusa wywieźli. Dopiero w 628 roku cesarz Herakliusz pokonując Persów odebrał im święte relikwie. Sam na własnych barkach wniósł je z powrotem na Kalwarię. Tradycja mówi, że udało mu się tego dokonać dopiero, gdy ściągnął swoje cesarskie szaty i szedł jak pokorny pielgrzym.

Dzisiaj podczas Mszy Świętej dzieci przyniosły swoje Krzyżyki, aby wyrazić swoją miłość i szacunek dla Pana Jezusa Ukrzyżowanego i podkreślić znaczenie Znaku Krzyża Świętego dla każdego chrześcijanina.
Ksiądz Zbyszek dokonał również poświęcenia plecaków i przyborów szkolnych i pobłogosławił wszystkim dzieciom, nauczycielom i wychowawcom na nowy rozpoczynający się rok szkolny
i katechetyczny.
Młodzież naszej parafii podziękowała Ks. Zbyszkowi za możliwość wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, które były przygotowane z wielkim sercem i pomysłowością.

Wszechmogący Boże, Syn Twój posłuszny Twojej woli poniósł śmierć na krzyżu, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni, spraw, abyśmy poznawszy na ziemi tajemnicę odkupienia, mogli otrzymać jej owoce w niebie”.

s. Eliza Szyprowska SSpS

Święto podwyższenia Krzyża Świętego
18:00 - K G1. † Józefa Lachowicz – greg 28
2. † Genowefa Molasy (1 r. śm oraz Czesław Molasy (23 r. śm)